dijous, 24 de febrer del 2011

SEMINARI. 3a Sessió. Activitat 2: La programació competencial


UNITAT DIDÀCTICA

ACCENTUACIÓ PARAULES AGUDES, PLANES, ESDRÚIXOLES
(Llengua castellana)


Objectius d’aprenentatge:

-         Conèixer les normes d’accentuació de les paraules agudes, planes i esdrúixoles en llengua castellana.

-         Accentuar correctament les paraules agudes, planes i esdrúixoles dels textos propis.


Competències bàsiques:

Competència comunicativa, lingüística i audiovisual

- Aplicar les regles ortogràfiques de l’accentuació.

Competència d’aprendre a aprendre

-         Ser conscient de la importancia de l’observació com una activitat que ajuda a l’aprenentatge.
-         Ser conscients que la pràctica ortogràfica ajuda a aprendre millor.
-         Utilitzar les estratègies necessàries per resoldre les activitats.

Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic

-         Relacionar allò que s’aprèn amb la realitat quotidiana
-         Transmetre aquesta realitat gràcies al llenguatge

Competència social i ciutadana

-         Col·laborar activament en les activitats de classe amb respecte i educació.
-         Disposar d’habilitats per participar de forma activa i plena a la vida cívica.

Competència d’autonomia i iniciativa personal

-         Adquirir consciència de les pròpies capacitats.
-         Augmentar la confiança en un mateix per adquirir nous coneixements.
-         Saber planificar les tasques quotidianes.
-         Sentir-se responsable dels resultats i valorar-los.
-         Ser capaç d’autoavaluar-se.


Continguts


-         Les normes d’accentuació.


Programació de seqüències didàctiques:

Activitats, temporització, recursos, organització de l’aula i atenció a la diversitat.


ACTIVITATS D’ENSENYAMENT-APRENENTATGE

ACTIVITAT 1:
Presentació del tema: exposició oral de la mestra.
            Continguts: per què hi ha accents, quins accents hi ha. Com ho fem per saber si una paraula porta accent o no.

ACTIVITAT 2:
Exercici de reforç-recordatori: paraules agudes, planes i esdrúixoles. Activitat a la pissarra. Surt un alumne que tria un company perquè li digui una paraula, l’escriu separant-la per síl·labes, en subratlla la tònica i diu si és A-P-E. El company corregeix.

ACTIVITAT 3:
Explicació accentuació paraules agudes.

ACTIVITAT 4:
La mestra reparteix una llista amb paraules. Cal detectar quines són agudes (mètode de separació de síl·labes i detecció i subratllat de la tònica) i accentuar-les si és pertinent.

ACTIVITAT 5:
Contrast amb un company-parella. En quines paraules difereixen? “Debat”. Correcció a la pissarra.

ACTIVITAT 6:
Explicació accentuació paraules plantes.

ACTIVITAT 7:
En la mateixa llista repartida, trobar i accentuar les paraules planes.

ACTIVITAT 8:
Igual que l’activitat 5.

ACTIVITAT 9:
La mestra reparteix una llista de paraules esdrúixoles. Es demana als alumnes quin creuen que és el criteri d’accentuació. Els alumnes observen que no hi ha regularitat, i proposen “normes” possibles. S’arriba a la conclusió que les esdrúixoles s’accentuen totes.

 ACTIVITAT 10:
Els alumnes escriuen una llista de 10 paraules al seu company. S’intercanvien les llistes i cadascú ha d’accentuar les que l’altre ha proposat. Se les corregeixen mútuament i es puntuen. L’activitat es pot repetir amb una nova llista de 10 paraules, per tal de “pujar nota” (tantes vegades com els alumnes vulguin).

ACTIVITAT 11:
La mestra reparteix un petit text (8-10 línies) que ha perdut els accents. Cal que els alumnes els posin al seu lloc. La mestra dirà quants accents hi ha d’haver en total.
A mesura que els alumnes els hagin col·locat tots, escriuran un llista amb totes les paraules accentuades.
Correcció a la pissarra amb la col·laboració dels alumnes.
Per cada accent ben posat, l’alumne obté 1 punt (pot tenir format concurs).


TEMPORITZACIÓ:

Les activitats seran consecutives i caldran 3 sessions de classe per desenvolupar-ne tota la seqüència.


RECURSOS:

Paper i llapis, pissarra i guix, cadires mòbils, text escrit, llistats de paraules.


ORGANITZACIÓ DE L’AULA:

Preferentment, taules i cadires dels alumnes disposades en forma d’U per atendre l’explicació de la pissarra i per treballar amb el company del costat.


ATENCIÓ A LA DIVERSITAT:

Alumnes amb dificultats (Rachida) i alumnes de 4rt: es buscarà garantir que separen síl·labes correctament (Rachida) i que detecten correctament la síl·laba tònica (4rt) i deteminen correctament si la paraula és A-P-E (4rt). Es procurarà que el Manel comprengui i apliqui correctament les normes d’accentuació dels 3 tipus de paraules.


CRITERIS D’AVALUACIÓ:

5è i Josep-Lluís: accentuació correcta dels 3 tipus de paraules al final de la unitat didàctica.

4rt: Younes i Jauad han de determinar sense errors quin tipus de paraula és i, si més no, tenir cert èxit en accentar correctament agudes i esdrúixoles.

Rachida: separar síl·labes correctament. Valorar l’èxit en subratllar síl·laba tònica.


REFLEXIÓ SOBRE LA PRÀCTICA:

(Omplir un cop impartida la unitat i contemplats els resultats dels alumnes)




Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada